Priznam. Ne zdržim več. Morem povedat. Mojo skrivnost. 🙂 Hihihih … V vseh državah, kamor naju nesejo noge ali pa letalska krila, narediva “multiplo fotko”. Saj veste. Tisto, na kateri je narcisistično več mene in ena lepa Katka. Po navadi (beri: vedno) vsaj en od Micev kaže rit, če je dober dan in sonce pravilno pade, pa še kaj drugega. Poglej, vem, da se ni ravno prav slačit pred budističnim templjem, ampak Buddha je kul in Buddha bi razumel.
Ne lažem. Več kot 100 nama vas je pisalo: “Kako hudiča naredita te fotke?”. (“Nama vas je pisalo” – Večkrat ko to preberem, bolj narobe se mi zdi! :)) In ker je bilo dovolj skrivnosti, vam danes podajam tutorial za multiple fotke. Vse, kar bi vas prosil, pa seveda to ni pogoj, je, da ob objavi vaše multiple fotke, uporabite tole: #povsodjelepo 🙂 Al’ pa ne. Ne vem. Kakor želite. 🙂
1. Kaj potrebuješ?
Fotoaparat. Seveda. Pa stojalo. Fotoaparat dobro pritrdiš na stojalo in stojalo dobro v tla. Naj bo na tako stabilnem terenu, da se ti ne bo slučajno zamaknilo po 30. fotki, ker, verjemi, boš popizdil. 🙂
2. Nastavi timer na 2 sekundi
Vsak dotik s fotoaparatom namreč povzroči neko nihanje, zato je bolje, da se fotografija sproži nekaj sekund po tem, ko pritisneš na sprožilec.
3. V dvoje je lepše
Lažje bo, če bosta fotko delala v dvoje. Nekdo naj bo pri fotoaparatu, ti pa se za začetne testne fotografije nastavi zdaj na levi, zdaj na desni rob kadra. Naj te usmerja partner. In ko bosta določila robove, si jih nekako zapomni še v realnem prostoru.
4. Nastavi f na cca. 9
Naj bo zaslonka ravno prav odprta, da bodo tudi motivi v ospredju dovolj v fokusu.
5. Pazi na sonce
Izberi pravi termin. Namreč. Sicer je super je fotkat ob sončnem zahodu, ko je svetloba najlepša, ampak takrat se ta spreminja iz minute v minute. Za tole fotko pa bosta potrebovala vsaj nekaj 10 minut in če se bo svetloba v tem času spreminjala, boš imel kopico odvečnega dela pri editiranju. Priporočama, da fotkata okoli poldneva.
6. Naj se zabava prične
Iiiiiin … akcija! Razporejaj se po prostoru. Več časa si boš vzel, boljše bo. Bolj boš kreativen, boljše bo. Bolj ko boš zabaven, manj tečen bo partner, ki se medtem že malce dolgočasi. Izkoristi globino. Postaviti se kdaj čisto nazaj, pa tudi čisto naprej, skoraj pred objektiv. Ja, mimoidočim bo vse tole izgledalo precej debilno, ampak briga te. 😉
Ne obremenjuj se, če se kakšna poza prekriva z drugo, ali če kakšna res ni uspela. Bolje imeti več materiala, kot premalo.
7. Pokaži rit
Ja, sori, glej. Takšna so pravila. Če delaš multiplo, moraš vsaj na eni pozi pokazat rit. 😀
8. Naloži fotke v Photoshop
To je tisti program za obdelovanje fotk. Priporočam, da za prvi poskus narediš morda fotko z zgolj tremi pozami, takšnimi, ki se med seboj ne prekrivajo. Torej, naložiš fotografije v Photoshop in izbereš svojo temeljno fotografijo. Jaz po navadi izberem eno takšno, kjer je svetloba najlepša. Na to fotko boš lepil ostale fotografije. Zdaj pa pozor …
9. Uporabljaj maske
Vsako novo fotko prilepi na osnovno fotko v nov layer in v popolnoma istih dimenzijah. S Polygonal lasso tool na zgornji fotki na ohlapno obreži sebe, pojdi na Select > Modify > Feather in dodaj vsaj 10 px. To bo naredilo prehode nažnejše. Zadnji korak je, da na tem layerju kliknete na ikono za dodajanje maske in z Brush tool popravite prehode, da bodo še lepši.
Če je video premalo jasen, sporočite, posnamem boljšega, nazornejšega. V pricipu pa gre za to, da na vsaki novi prekrivni fotografije izrežete sebe, z masko popravite prehode in poskrbite, da lepo “pade” v ozadje osnovne fotografije.
p.s. Vedno pozabim, kje je Feather! Zato ga v videu zmedeno iščem! 😀
10. Še zadnji detajli
Zna se zgoditi, da bo kakšen motiv malce zamaknjen. Vzami si čas in ga popravi. Morda se bosta kje dva motiva prekrivala. To zahteva malce bolj natančno uporabo mask, ampak verjamem, da bodo izkušnje naredile svoje. 🙂
Kar naredim jaz, je še, da na koncu celotno fotografijo shranih in jo uredim. Barve, svetlobo, karkoli-že-pač-želite.
11. In voilà …