Ko smo letos obiskali Japonsko, je bila Lila stara 5, art pa 2 in pol. Ko sva jo obiskala dolgo nazaj, sva bila sama, brez otrok in rosnih 30. Kakorkoli že, z zagotovostjo lahko rečeva, da je Japonska ena najbolj crazy držav, pa če jo obiščeš sam, v dvoje ali z otroki. Je pa tudi vsem dobro znano, da je Japonska dežela strogih pravil in zapovedi, še posebej takšnih, ki jih kakšnemu pamžeku težko dopoveš.



Tule je nekaj najinih nasvetov za lažje, udobnejše in cenejše potovanje po Japonski z otroki:
1. Družinam prijazne restavracije
Če boste želeli z otroki zaviti v kakšno majhno, luškano in gurmansko izakayo, obstaja zelo velika verjetnost, da vas bodo prijazno odslovili. Ne jezite se, tako pač je. Sploh če so vaši otroci pri obrokih tempirane bombe, boste iskali nekaj enostavnega, hitrega, dovolj glasnega (!), z mogoče malo manj japonsko hrano in za povrh tega še ugodno. Tule je seznam restavracij, ki vam bodo tudi na japonskem ponudili špagete, pico ali pa pomfri: Denny’s, Gusto, Saizeriya (Šajserija – naša najljubša, hehehe), Coco’s in Joyfull.

2. AirBnb za družine
Obstajajo hoteli, ki ne sprejemajo otrok. Denimo tipični japonski ryokani so po navadi namenjeni samo odraslim. Nam se je kot zelo dobro izkazalo, da smo prenočišča za nas 4 iskali na AirBnb-ju. Zakaj? Ker smo tako enostavno dobili namestitev s štirimi posteljami (oz. futoni) in kuhinjo. Če smo želeli rezervirati namestitev v hotelu, so nam ponudili ali dve ločeni sobi ali pa družinsko, ki je bila za naš budget znatno predraga. Mi smo za stanovanje za štiri plačevali med 100 in 150 eur.

3. Taksiji so varni in enostavni
Obstajajo države, kjer nočeš v taksi ne da bi prej s taksistom podpisal 78-stransko pogodbo. No, Japonska ni takšna. Tukaj vse deluje po strogih predpisih, avtomobili so po večini novi, električni, šoferji pa vozijo varno kot v avtošoli. Mi smo za rezervacijo taksijev uporabljali Uber, če pa smo ga najeli pred železniškimi postajami ali letališči, pa smo ga našli kar tam na za to namenjnem prostoru. Za vožnjo od postaje do našega stanovanja smo po navadi plačali med 10 in 15 eur.

4. Sadje je drago
Ena jabolka je 3 eur. Pest jagod 10. Melona 8. Saj ne, da si je ne boste mogli privoščit, dobro je le da veste, da je tako in ste mogoče pozorni, ko boste šli mimo kakšnega večjega supermarketa. Tam je sadje cenejše. Za prvo dozo sadja pa predlagam, da v 7-11 ali Lawsonu kupite kakšno banano. Te so čudežno zelo poceni.

5. WC-ji so povsod čisti in urejeni
Tudi ko bo vašega malčka daleč od hotelske sobe kakat, vi pa boste v neki četrti med bloki boguzanogu, ne skrbite. Javnih WCjev je dovolj in prav vsi bodo urejeni bolj kot si lahko predstavljate. Ogrete WC školjke, urejen WC papir, po tleh čisto in začuda ne bo smrdelo kot v dixiju na Rock Otočcu leta 2001. Previjalne mize? Check!

6. Igranje arkadnih videoigric
Bi se dali nekam za kakšno uro? Ker nimate več idej, se vam ne da hodit ali pa dežuje? Mi smo nekajkrat zavili v Taito bloke, ki na več nadstropjih ponujajo najrazličnejše videoigre za otroke in odrasle. Dirkanje s Super Mariom, igranje bobnov, plesanje, pa tiste roke, ki nikoli ne poberejo igračke in še kakšno streljanje zombiejev in Street Fighter II za sladokusce. Na avtomatu zamenjaš 1000 yenov za kovance in akcija!

7. Košev za smeti ni
… pa da ga j**eš. Ni, ni in ni. Iščeš, gledaš, sprašuješ. Ne. Končno najdeš nekaj podobno košu za smeti, a na veliko piše, da bognedej ni za tebe, ampak je namenjen samo plastenkam pa še to samo tistim, ki jih lahko kupiš na tistem avtomatu 2,8 metra stran. Mi smo se na koncu navadili, da smo s seboj nosili plastično vrečko in smeti odvažali v naše stanovanje.
8. Enostavne in hitre sushi restavracije
Že prej omenjeno – ne bodo vas sprejeli vse sushi restavracije. Mi smo našo slo po sushiju vselej potešili tako, da smo se do sitega najedli v eni izmed restavracij, kjer se vsedeš v svoj separe, naročaš na iPadu in na traku ti vlakec pripelje sushi samo zate. Če boste te iskali na google maps, iščite pod “sushi conveyor belt”. Naše najljubše so Kura Sushi, Genki Sushi in Hamasushi. Cena? Ugodno. Za krožniček z dvema sushijeva med 2 in 4 eur. Mi smo po navadi dali okoli 45 eur skupaj s pijačo in kakšno sladico.

9. Karaoke
Še ena ideja za malo drugačno preživljanje časa. Karaoke. Prideš do recepcije, plačaš in te pošljejo v privat sobico. Vzameš mikrofone, na iPadu izbereš angleške pesmi (imajo seveda tudi Disneyeve!) in se derete do onemoglosti. V ceno je všteta tudi neomejena brezalkoholna pijača in dovoljenjo je, da si noter prineseš kar želiš. Lahko za jest, lahko pa tudi kakšen sake za očija in mamico. Cena? od 15 do 40 eur na uro. Nam je najbolj všeč veriga Joy Joy, Big Echo, Manekineko, sicer pa jih boste srečali na vsakem koraku.

10. Večerja iz Lawsona ali 7-11
Prišel bo dan, ko se vam po celem dnevu ne bo ljubilo še ven na večerjo, čakat na hrano, animirat otroke in plačat malo bogastvo. Takrat vam priporočam, da zavijete v minimarket Lawson ali 7-11, zavijete v sekcijo, kjer imajo že pripravljeno hrani in naberete kar vam srce poželi. Imajo sushi, pohanega piščanca, špagete, ramen … pridete domov, pogrete v mikrovalovki, jeste v “miru”, zobke umit in spat. Če pa še to ne gre, pa Uber Eats in vam pripelje Japonec do vrat.
11. Pobarvanke in prigrizki za na vlak
Zmotno smo mislili, da je na vlakih, ki vas peljejo med večjimi mesti (tudi na shinkansenu), strogo prepovedano jesti. Pa se je zraven nas vsedla prijazna babi, odprla torbico in na mizico postavila celo pojedino. “Mi Japonci vedno jemo na vlakih!”. Pa smo tako naslednjič naredili tudi mi. Vsako postajališče ima kopico trgovin z že pripravljenimi obroki in ni hudič, da ne boste našli nekaj zase in malčke. Pa ne pozabit na pobarvanke in nalepke! Tudi vožnja z najhitrejšim vlakom na svetu kmalu postane dolgočasna. 🙂

12. Uniqlo za oblačila
Japonska blagovna znamka, v vsakem večjem nakupovalnem centru. Ugodno in širok nabor za odrasle in otroke. Verjetno ni po merilih sustainabilityja, ampak za prvo silo, ko se majice strgajo in hlačke nepopravljivo umažejo, bo.
13. Voziček pride zelo prav
Niso vse azijske države primerna za vozičkanje. Nekatere so pravi poligoni, druge imajo svetovno prvenstvo v nošnji po stopnicah. Japonska … ni 100 % za, je pa 95 %. Tu in tam boste naleteli na kakšne stopnice, ste pa lahko prepričani, da so vsi pločniki več kot urejeni in varni. Ker boste pri ogledu vseh parkov in tempjev in lepih ulici nabirali zajetno število kilometrov, vam voziček pride zelo prav. Pa še mogoče po kosilu malo zakinka tamali!

14. SUICA kartica
Za lažje premike z metroji, avtobusi in vlaki si na svoj telefon v wallet naložite SUICA kartico. Z njo boste hitro in enostavno plačevali vse vožnje, ne da bi brskali za drobižem ali pa stali v vrsti pred avtomati z vozovnicami.
Sicer pa brez strahu in zadržkov. Japonci niso tako hladni kot izgledajo na prvi pogled. In tudi kakšno kričanje in jok na vlaku, v hotelu ali restavraciji bo takoj oproščen, če bodo videli, da vam seveda ni vseeno. Pa kakšno besedo se naučite njihovo. Denimo “sumimasen” je zelo uporabna. “Oprostite!” 😉