Bilo je več kot 15 let nazaj. Bilo je na letu iz Pariza v Kalifornijo, s prestopom v Filadelfiji. Bilo je še s prejšnjim fantom (upsi, sori mož). Kot vedno sem si na to dolgo pot vzela s seboj ogromno hrane, ker je bil moj študentski budget na letališčih veliko nižji kot danes. Danes mi je pomembno, da na vse načine preprečimo hangryness in s tem slabo voljo katerega od otrok. Ali Mica.
Mogoče ne veste, ampak jabolko je precej popolno sadje. Mogoče ni tako omamno kot mango ali osvežilno kot pasijonka, ampak Azijci bi ubijali za dobro jabolko (ki je mimogrede tam tudi zelo drago, ker ga uvažajo iz kdo ve kje). Za na letalo je popolna malica, je osvežilno, kiselkasto, trdo in zato primerno za v nahrbtnik. Edina logična malica, ne?!
Pa vseeno, ko sem v zraku dobila za izpolnit carinski obrazec in del ki je izgledal takole:
Nisem bila prepričana, kaj mislijo. Kako sadje, a če uvažam sadje? Semena? Seveda ne. Nikakor. Saj nimam s sabo gajbe sadja!
Ko sem stala v vrsti, da se pofočkam pri cariniku, sta do mene stopila pes in letališka policajka. Pes je prišel čisto blizu in začel cvilit, moja prva reakcija pa: “Oooo, kako kjut beagle! A ga lahko pobožam?”
Ona me smrtno resno vpraša: “Gospa, ali imate v prtljagi sadje?”
Jaz: “Kako mislite, sadje? Imam eno jabolko za malico.”
Ona: “JABOLKO IMATE??”
Jaz: “Errrmmmmm, ja?”
Ona: “To pa ne bo šlo! Kar z mano.”
Oblil me je mrzel pot. A me peljejo v zapor zaradi enega jabolka? Pa ja ne bom zamudila leta naprej ZARADI JABOLKA? (Ameriška letališča so res znana po tem, da gre vse na tesno, vrste so noro dolge in večinoma se zdi, kot da jim je vseeno ali se ti mudi ali ne).
No, gospa policajka me je peljala v ZAŽIGALNICO (LOL), kjer me je Bill Cosbyju podoben striček prijazno vprašal, kaj imam s seboj. Jaz sem mu na pol v solzah odvrnila: Jabolko imam s sabo. In on sarkastično: A kar jabolko al kaj? To je pa res hud kriminal.
Potem sem ga lahko vrgla v zažig in stekla dalje proti dolgi vrsti.
Konec dober, let sem ujela in konec koncev tudi lekcija naučena. Sedaj res vem, da se naših rastlin, semen in delov rastlin ne nosi izven EU in ne iz neevropskih držav k nam domov, ker je za tem preprosta logična razlaga – lahko so okužene s škodljivimi organizmi in boleznimi, ki škodujejo domačim rastlinam. Bodite previdni tudi vi in ohranite zdravje naših rastlin!
Več pa si lahko preberete na spletni strani #PlantHealth4Life, kampanji EU, ki spodbuja ključno povezavo med zdravjem rastlin in našim vsakdanjim življenjem.
Oglas/ Prispevek je bil napisan v sodelovanju z Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in Evropska agencija za varnost hrane.