Ko potujemo po svetu, nas pogosto majhna mesta navdušijo veliko bolj kot velemesta z ogromno aktivnostmi (razen Bangkoga in Tokya, bum!). Očarljiva, majhna in prijazna, lahko jih prehodiš, zraven pa najdeš biserčke od restavracij, trgovin s spominki in še kak muzej. In vse to velja za našo simpatično Radovljico.
Ne vem kolikokrat sem že Micu rekla: Pa če to ni najbolj simpatično mestece v Sloveniji! Ljudje v tej skupnosti so se res pretegnili, potrudili in naredili Radovljico vredno obiska (če se mene vpraša – večkrat!). Mi smo jo v zadnjem mesecu obiskali dvakrat in jo precej dobro raziskali. In zdaj lahko predamo nekaj najboljšega še naprej vam. Za kakšno lepo sončno soboto.
Kaj videti v Radovljici?
Radol’ca ali “najbolj sladko mesto na svetu” je slovenska prestolnica medu! Zato so naredili po mestu poučno dogodivščino – S čebelico po Radovljici. Preden začnete kupite knjižico v TIC Radovljica (cena: 6 eur), kamor potem vpisujete odgovore, rešujete naloge in se na preprost način naučite nekaj novega o čebelah. Pot traja cca 1 uro in je interaktivna, ima 4 postaje (po centru Radovljice) in je v celoti po ravnem, tako da je primerna tudi za majhne otroke in vozičke. Na koncu v TIC dobite tudi darilo!
Čebelarski muzej odlično dopolni pot s čebelico (pa tudi nekaj popusta je potem na vstop v muzej na družinske karte). V ospredju je razstava “Živeti skupaj. O čebeli in človeku.” in zelo lepo je videti toliko informacij o čebelah in čebelarstvu na kupu. Vsebine so sicer bolj zanimive malček starejšim, ampak se tudi mlajši lahko zabavajo ob interaktivnih vsebinah in zbiranju štampiljk.
Nasproti Čebelarskega muzeja je mestni muzej posvečen Antonu Tomažu Linhartu.
Lekarniški in alkimistični muzej je bil prava poslastica zame. Pohištvo vzeto iz starinskih lekarn, laboratoriji, starinska zbirka parfumov, zelišča in čarovnice. Zelo zanimiva zbirka, ki se jo splača pogledati.
Med sprehodom po mestu lahko pokukate v enega izmed salonov z ročno izdelano keramiko in kupite lokalni izdelek ali pa si celo kaj sami izdelate.
Kam na kavo in sladico v Radovljici?
Vidičeva hiša ima tiste tadomače sladice (kjer so tudi porcije ogromne) in se nahaja v čudovito okrašeni hiši. Prav težko je izbrati, kaj si boš privoščil – mi smo vzeli jabolčno pito, otroka pa ježka. Itak. Za domov pa si vzamite kakšen paketek pralinov iz Radolške butične čokoladnice, ki na svoj inovativen način dela čokoladne izdelke za sladokusce (in baje tudi vse razproda, zato ne odlašajte predolgo z obiskom). Nas sta očarala okusa pasijonka in sezam-jogurt-med. Baje je dobra kava/čaj tudi v baru v knjižnici (ki ima tudi zelo simpatično sobo za otroke in prijazne knjižničarke).
Kam na kosilo v Radovljici?
Ok, po vaših predlogih sta res izstopala dva. Linhartova hiša in picerija Baffi. Mi smo se odločili za Linhartovo hišo (Baffi pa bo na sporedu naslednjič, ker se mi cedijo sline že samo, ko pogledam fotografije) ter šli na njihov 5-hodni brunch. O M G. Chef Uroš Štefelin (ki ima Michelinovo zvezdico) in nadprijazna Marcela sta Linhartovo hišo naredila toplo, prijazno in seveda božansko. Tja prideš jest in tja se prideš nekaj novega naučit, saj ti ob vsaki jedi razložijo ozadje in nekaj o povezavi z zgodovino, Radovljico ali prvo kuharico. Kar naju je še posebej presenetilo je, da lahko prosiš za zasebno sobo in si ločen od ostalih gostov, otroci pa med tem ne motijo nikogar. Win win!
Uh pa še to – imajo kuharske delavnice za otroke (5-13 let), kjer se skupaj učijo kuhati (starši s med tem prosti), na koncu pa staršem postrežejo svoje izdelke. Kako kjut!!
Če vam po tem mestnem izletu paše malo oddiha v naravi pa se seveda zapeljite do bližnjega Šobca na en miren jesenski sprehod po kampu in na kosilo/večerjo v restavracijo Šobec. Mi smo jedli odlično hobotico izpod peke. Lahko se usedete za mizo s pogledom na otroško igrišče in imate dober razgled na otroke in miren obrok.
Kulinarična jesen v Radovljici je vsak oktober in november zelo aktivna! Okusi Radol’ce vsebujejo med drugim kulinarične večere, vodeno okušanje čokolade, spoznavanje lokalnih ponudnikov oziroma dnevi odprtih vrat na kmetijah, okušanje medu, radolška tržnica in še in še. Celoten razpored si lahko pogledate na linku in se udeležite kakšne od teh zelo simpatičnih prireditev.
Mi smo imeli priložnost obiskati kmetijo Dolenc in se sprehoditi naokoli ter poskusiti njihove izdelke (zelo dajejo povdarek na izdelke iz surovega mleka, kar še posebej pozdravljam).
To so naši predlogi za obisk Radovljice, kamor se bomo zagotovo še vračali saj nas je s svojim šarmom čisto začarala. Če ima kdaj kaj za dodat, naj pove sedaj, ali za vedno molči! :*
Naročnik oglasa: Javni zavod turizem in kultura Radovljica