Trenutno smo doma.

Bali

Kako si uničit dopust na Baliju?

Bali ni tak, kot je bil leta 1970. Ni tak kot pet let nazaj in niti takšen ni, kot je bil lansko leto, kot ga je obiskala sosedova Zorica in nam na svojem facebooku servirala fotografije z Bintangom v roki in frangipanijem za ušesom. Bali je leta 2000 sprejel 5 milijonov turistov, leta 2019, tik pred pandemijo, pa neverjetnih 19 milijonov. Slovenija jih je leta 2019 sprejela 4,5 milijona. Slovenija je 4-krat večja od Balija. Zagotovo veste kam ciljam …

Pa vendar. Na Baliju se lahko imate še vedno neznansko lepo. Če le veste, kaj pogledat, kje stanovat in kaj okusit. Midva sva o Baliju napisala na tono prispevkov, tokrat pa vam servirava 10 načinov, kako si svoje potovanje na Bali uničit tako zelo, da niti Zorica (ona iz prvega odstavka) ne bo lajkala vaših fotk na facebooku.

1. Riževe terase Tagallalang

Ko pomislite na Bali, verjetno pomislite na riževa polja. Globoko zeleno, ki vam pomiri učke in nahrani srce. No, ne iščite tega na najbolj turističnih riževih terasah Tagallalang. Ne pravim, da jih ne obiščite, dajte jih, seveda. Ampak imejte pričakovanja na pravem mestu. Te terase so namreč med korono spremenili v “zabaviščni park”. Zipline sem in tja, vožnja s kolesom po vrvi in dame v vrsti pred velikimi gugalnicami, kjer jih balijski fotograf za nekaj 10 eur fotografira, ko se za njimi razvleče dolga rdeča obleka.

Moje iskreno priporočilo je, da namesto njih obiščete prav tako (ampak vsaj malce manj predelane) turistične riževe terase Jatiluwih, ali pa – še bolje – da se ustavite na naključnih riževih poljih in se sami, brez drugih turistov, sprehodite po ozkih potkah in pozdravljate tete in strice, ki delajo na poljih. Le pozor, da vam kak malček s škarpe ne pade v mokra in blatna polja, tako kot naš Art. 🙂

2. Morska večerja na plaži v Jimbaranu

Grozno je bilo. Jimbaran plaža je sicer pogosto med top atrakcijami na Baliju, ampak tja bi vas poslal samo za to, da vidite, kako lahko turizem uniči deželo in domačine. Mi smo tam pristali za nekaj dni in ena mojih večjih želja je bila, da gremo na eno dobro morsko večerjo. Ipak je tam zraven največja ribja tržnica na Baliju in ni hudič, da ne bomo dobili nekaj vrhunskega.

Pogledamo na google maps, vse restavracije s tisoči review-jev, vse ocene nad 4,3. Gremo! Stopimo na plažo. Smeti. Ogromno njih. Restavracije sicer svoje mize postavijo na vrh, tako da oko ne seže čez sipine do plastike, pa vseeno. Najbolj groteskno je bilo, ko smo videli en zaljubljen par, ki sta si verjetno rezervirala “romantično večerjo na plaži”, pa sta imela svoj srček in mizo med smetmi. Pa 100 metrov naprej zaroka, ko sta se sprehodila po plaži in so ju fotkali. Med smetmi.

Kakorkoli že, naročimo morsko ploščo, 60 eur, raki, jastog, ribe, lignji, školjke. Čakamo ko žuti. Končno prinese. Mrzlo. Vse. Trdo in gumjasto. OK, pojemo nekako nekaj malega, rečem, da raka pa res ne morejo zaj***. Odprem – notri posušeno črno meso. Bljek. Jim povem, se opravičijo. Nimaš kaj. Dve uri pozneje bruham v hotelu.

3. Preveč dni v Ubudu

Ubud je super. Ubud je središče Balija. Ubud je tisto, kar si predstavljaš, ko reče nekdo “Bali”. V Ubudu diši. V Ubudu je tisoč okusov. Je pa tudi veliko prometa. In včasih malo zasmrdi. Pa veliko štantov in “come look, sir, cheap very cheap”.

Nama je Ubud super, a moram bit malo bolj natančen. Ubud je namreč postal pojem za vse, kar je v radiju 20 kilometrov samega mesta Ubud. In mesto Ubud je super za obiskat, it tja na kosilo, na balijski ples ali pa v Monkey Forest. Ampak kaj več pa morda raje ne. Jaz bi iskreno predlagal, da ste v središču Ubuda dan ali dva, potem pa si najdete kakšno hudo hišico z bazenom 10 kilometrov ven iz mesta in uživate na samem med riževimi polji (recimo tole!). Ko pa se vam zalušta spet v mesto, pa “Hallo, Grab” in gasa.

4. Iskanje najlepše plaže (v Changguju)

Ena izjava za spotaknat se ob njo: Bali nima lepe plaže za kopat. Ne je iskat, ker boste razočarani. Ja, ima zanimive plaže. Pa plaže, ki so pod klifi in so noro lepe za pogledat. Ima črne plaže. Ima plaže za surfat. Ima plaže, kjer lahko ob sončnem zahodu sediš v ležalniku in skupaj s stotinami ostalih piješ pivo. Ima plaže. Ampak to niso plaže, ki jih poznaš iz kakšnega Tajskega otoka. Moje predlog? Znižajte pričakovanja in bodo plaže čisto dovolj lepe.

Če pa jih res iščete, pa morda poglej kakšen otok naprej. Gili otočje ima lepe plaže. Pa Lombok. Tudi Nusa Penida ima kakšen biser.

5. Podcenjuješ komarje

Ni hec. Dengo imajo. In malarijo. Sploh v času deževnega obdobja (tam od novembra do marca) je vsako leto primerov teh bolezni več. Svet gre v maloro in komarjem to zelo sede. Lahko jeste antimalarike, ampak se marsikdo (tudi midva) zaradi stranskih učinkov odloči, da ne. Lahko se v Avstriji in Italiji celo cepite proti dengi, ampak si je vredno o tem kaj prej prebrat.

Najboljša zaščita? Da greste tja takrat, ko ne dežuje preveč (v času našega poletja), predvsem pa, da uporabljate spreje proti komarjem z vsaj 20 % deeta, da imate svetla oblačila in da ste še ekstra pozorni zjutraj in ob sončnem zahodu, ko so komarji najbolj aktivni.

Če še ne poznate kakšne grozne zgodbe o dengi in malariji, ste med srečneži. Naj tako ostane.

6. Nabašeš na deždeždež

Sem že zgoraj napisal nekaj o tem. Ko je deževna doba na Baliju (od novembra do aprila) lahko sije sonce. Lahko je prijetno in toplo cel dan. Lahko pa nabašete na bombo in boste en teden vedrili. Midva sva bila na Baliju že dvakrat v času dežja in enkrat je bilo super, enkrat pa kar precej slabo. Kar ni panike, če si tam za dva meseca, kot sva bila midva in nimaš otrok, ki rabijo animacijo. Si pa predstavljam, da zna bit kar nightmare, če je to tvoj letni dopust in hočeš malčkom prvič pokazat, kje raste kokos.

7. Iščeš spiritualno prebujenje

Prebral si knjigo Eat Pray Love. V četrtek zvečer s kolegicami hodiš na jogo in sede ti meditirat na gong. Rad imaš dišeče palčke z vonjem po cimetu in zeleni čaj v skodelici nepravilnih oblik. Joooop! Opisujem točno sebe 15 let nazaj! 🙂 In potem najdeš Bali in greš tja. Ker se boš očistil v sveti vodi in po skrivni poti obiskal zdravilca z dolgo sivo brado.

Vse to lahko, seveda pa boš še prej šel mimo desetih oglasnih desk, kjer bodo vsi zahodnjaki, ki smo navalili na Bali in nam je zmanjkalo dinarčkov na računu, ponujali to in ono očiščenje, trascendenco, jogo z mangotom v riti in kakav v lupini iz kokosa obranega na polno luno s palme, ki raste točno nad krajem, kjer je buda prdnil. Pa ne samo to: sploh ne bo tako drago. Samo $199, če pripelješ še prijatelja!

Vsedite se ob neko riževo polje na samem in počivajte telo in glavo. To je to. Več ni. In to je najboljše!

8. Kecak ples v Uluwatu

Tale informacija je iz druge roke, od najinega indonezijskega kolega, ki živi na Baliju. Pravi, da je obisk znamenitega kecak plesa (ognjeni ples) na Uluwatu eno samo cijazenje v neskončno dolgih kolonah avtomobilov, avtobusov in motorjev. Da moreš tja it vsaj 3 ure prej in da boš rabil nazaj vsaj toliko. Ne vem. Se boste sami odločili. Mi nismo šli.

9. “… za konec gremo pa v Kuto!”

Če ste prišli žurat in vam je vseeno, če vas malo natagnejo (tako ali drugače), potem je lahko Kuta OK izbira. Če pa greste tja za konec zato, ker bi radi bili na morju in hkrati še blizu letališča, pa morda najdite kaj drugega. Mi smo letos zadnje dni stanovali v Jimbaranu. Ja, tistem iz prve točke. Na-a. Tudi ni bilo OK.

Če bi se dalo, bi si let nastavil tako, da bi leteli popoldan in bi iz kjerkoli na Baliju šli neposredno na letališče. Promet je vseeno dovolj predvidljiv, da bi lahko bili tam pravi čas z dovolj rezerve.

10. Kupiš plastični sarong

Pisani sarongi so eni najlepših spominkov z Balija. Saj ne, da ji boste doma nosili za v službo, so pa super za poletne piknike in odejice. Samo ne kupit tistega na štantu, ki že od daleč “diši” po plastični vrečki in je verjetno tam na soncu že od začetka korone. Predlagam, da raje odštejete kakšen rupij več in domov prinsete nekaj uporabnega.

Pa še mini nasvet: izogibajte se kupuvanju stvari v Kuti. Tam imava midva najslabše izkušnje. Namreč: v trgovinah in na štantih pogosto delajo ljudje, ki na Baliju niso domačini, in jim je res vseeno, kaj vam prodajo in kako vas obravnavajo. Pogosto so zelo arogantni in vsiljivi.

11. Nimaš zavarovanja za tujino

Mislim, da tega ni potrebno posbej poudarjat, ampak za vsak slučaj še enkrat: zavarujte se. Nočete, da na Baliju fašete dengo, tifus ali pa vas na bolniško posteljo priklene samo gola dehidracija.

Midva vam priporočava zavarovanje za tujino Zavarovalnice Vita, za tiste, ki pa še niste prebrali “Naše nočne more” s Tajskega otoka Koh Tao, pa kar pogumno. 😉 Ne pozabite na našo kodo PJL15, ki prinese 15 % popusta na zavarovanja za tujino.

12. Te nategnejo v trgovini

Tole se je zgodilo nama prvi dan na Baliju. Greva na bankomat, dvigneva dva milijona rupij (100 eur) in dobiva bankovce za 100.000 rupij. Roza/vijolične barve. Greva v trgovino, kupiva prigrizke za 60.000 rupij, dava stotko, nepridiprav za blagajno pa roke hitro pod pult, zamenja stotko z 10.000 (na srednje-daleč izgledata podobne barve) in pravi: “10.000 ste mi dali.” In bolj kot mu razlagam, da sem direkt iz bankomata, da ni varianta, da sem mu dal 10.000, ker imam samo 100.000-ake, bolj je agresiven in jezen. Ker si v tuji državi, ker si utrujen in tečen in lačen in se ti ne da, enkrat popustiš. Zdaj ko veste, morda ne bo potrebno …

Kakorkoli že, želim vam izjemen dopust na Baliju. Nama je še vedno ena najljubših destinacij, le pravilno ga morava peljati na ples. Uživajte!

Aja, čaki, a lahko dam še številko 13? Evo.

13. Greš tja brez Povsod je lepo: Bali flaške

Vroče je in ti rabiš vodo ves čas. Pa še dobro bo izgledalo. Morda si lahko privoščiš eno Povsod je lepo: Bali flaško za na pot. Stavim, da ti ne bo žal. 😉

Sorodni prispevki

Sorodne objave

Pečena kamela, frizer in poceni avto. (Oman, 1. dan)

Ura je 20:42 in kmalu greva spat. Prvi dan v Omanu je skoraj pod...

Čez cesto: Ptuj, Jeruzalem in ful vina!

Ej, privoščila sva si. Tako je pač naneslo. :) Najina Toyotka, ki ji ljubkovalno...

Plan D

OK, ne bo šlo. Pravzaprav sem se odločil, da ne bom samega sebe zajebaval...

Kako potekajo priprave na Zanzibar?

Še dober mesec, pa bova spet na letalu. Končno. In končno greva spet nekam...

Osaka.

Letela sva že z vsem mogočim. Z indonezijskimi letalskimi družbami, ki jih bi pri...

Drugačne ideje za tvoje potovanje

Vsako najino raziskovanje pred potovanjem začneva z brskanjem po idejah, ki jih ne najdeš...

Utrinki

Komentarji

Odgovori

Vnesi odgovor
Vnesi ime