Čez 10 ur naju čaka še zadnja vožnja z vlakom v Indiji. Zadnja od 8 voženj, s katerimi sva prepotovala cca 4000 kilometrov. Navkljub temu, da indijski vlaki veljajo za eno najbolj “travmatičnih” potovalnih izkušenj, kot jo poimujejo nekateri travel vodiči, so nama ostali v lepem spominu. Zame osebno so vožnje z vlakom ena najlepših izkušenj, kar jih lahko popotnik doživi v Indiji.
Bi pa rad zapisal nekaj mojih priporočil za udobno in varno vožnjo po tirnicah:
- Izmed vseh razredov je razmerje med ceno in kakovostjo daleč najboljše v sleeper classu.
- Če si visok več kot 175 centimetrov, poskušaj pri nakupu vozovnice dobiti mesto na zgornjem pogradu, ki je oznašen z UP (upper berth), saj te bodo v nasprotnem primeru ves čas, dan in noč, butali v noge.
- Zgornji pograd nudi tudi največ zasebnosti … “zasebnosti”, kar je Katji še posebej všeč.
- Zamaški za ušesa niso odveč.
- Razkužilo za roke je dobrodošlo, ker nočeš vedet, kaj vse se nahaja na kljukah na WC-jih.
- Čeprav na vlaku prodajajo precej hrane in pijače, nikoli ne računaj na to. Sploh v poznih večernih urah, je tudi kakšne piškoti dobiti pravi izziv. Dva litra vode in piškoti – majka!
- Postanki na postajah so dovolj dolgi, da skočiš z vlaka, do prve stojnice, kupiš, kar želiš in potem hop nazaj na vlak. Po drugi strani pa je tudi tek ob pospešujočem vlaku prav posebno doživetje.
- Z oblačili se pripravi na mraz in vročino. Na dolgih razdaljah te zna kakšna mrzla noč prav pošteno presenetiti. V AC razredih (razredi s klimo) so temperature še posebej nizke.
- Dobra knjiga je zlata vredna! Tudi v primeru, da ti zmanjka toaletnega papirja.
- O tem, katera je tvoja postaja, spregovori s kakšnim prijetnim gospodom iz tvojega kupeja. Prijazni Indijci te bodo vedno opozorili, ko se bo približeval čas tvojega sestopa.
- Velik nahrbtnik stlači pod spodnji pograd, tamalega imej za vzglavnik. Dve muhi na en mah.
- Uživaj!