Oddaljeno potovanje nekam v neznano. Na drugi konec sveta, kjer je vse obrnjeno na glavo: pozimi je poletje, ponoči je dan, okoli tebe pa čudežna dežela. Že lahko uganeš, kam te bova popeljala? Nova Zelandija je ena redkih držav, ki ti lahko ponudi prav vse: čudovite plaže, divje valove, fotogenične gore, ledenike, barvita jezera, džunglo in gozdove, vulkane, termalna področja, fjorde ter neverjeten živalski svet. Dejstvo je: ne glede na to, kje se nahajaš na Novi Zelandiji, si po vsej verjetnosti le 15 minut stran od nečesa noro lepega. Midva sva na tej majhni otočni državi preživela kar eno leto in z najinim avtom raziskala skoraj vsak kotiček.
Roadtrip po Novi Zelandiji je zagotovo najlažji in najcenejši način, da raziščeš njene skrite in neskrite lepote. Najboljša možnost za krajša potovanja (manj kot en mesec) je najem avtodoma pri kateri od neštetih agencij, ki ponujajo vse, od osnovnejših karavanov, preurejenih v „bivalni prostor“ s posteljo za dva ter majhno kuhinjo, do velikih avtodomov s tušem in ogrevanjem. Cena je seveda premo sorazmerna z udobjem, a dober avtodom za dva se da najeti že za 50 NZD/dan (približno 30€). Druga in zelo priljubljena možnost za popotnike, ki si na Novi Zelandiji želijo preživeti več časa, je nakup avtomobila. Ker je potovanje z avtodomom tukaj zelo pogosto, so tudi Novozelandčani poskrbeli, da je nakup avtomobila za tujce kar se da enostaven. Nobenega neskončnega čakanja v vrsti, prepis lastništva lahko narediš že na katerikoli pošti v manj kot petih minutah.
Nova Zelandija pa ni poskrbela le za to, da je nakup ali najem avtomobila izjemno enostaven, ampak tudi za to, da bo s tvojo novo hišo na kolesih tvoje potovanje karseda brezskrbno. Če se odločiš za tovrsten avanturistični roadtrip, bo tvoj najboljši prijatelj postala aplikacija Camper Mate. Ne njej lahko najdeš popolnoma vse kampe, ki so na voljo po celi državi: od tistih malce dražjih, ki ponujajo usluge kot so topli tuši, skupna kuhinja ter internet, do tistih zelo poceni ali celo zastonj, ki imajo le WC-je. Ko enkrat izbereš lokacijo in kamp, ker bi rad prespal, pa lahko različna mnenja o kampu prebereš v komentarjih drugih popotnikov, ki so tam že bivali.
Tako. Zdaj, ko je avto končno tvoj, pa je končno nastopil čas, da se pripraviš na potovanje svojega življenja. Zate sva pripravila pet stvari, ki jih nikakor ne smeš zamuditi med svojim potovanjem po tej čudežni deželi.
1. Hodi in uživaj v naravi
Nova Zelandija je naravi izredno prijazna dežela, in pohodništvo je ena najbolj priljubljenih aktivnosti tako med popotniki, kot med domačini. Tukaj lahko najdeš najrazličnejše pohodniške poti: od kratkih in enostavnih nekaj urnih sprehodov, do eno ali večdnevnih pohodov v gore. Dobra stran pohodništva je, da je zastonj (razen v primeru, da želiš prespati v kateri od gorskih koč), hkrati pa tudi najboljši način, da raziščeš glavni atribut Nove Zelandije – njeno naravo. Za pohodništvo nikakor ne potrebuješ vodiča, saj so vse poti zelo dobro označene in urejene.
Najino najljubše pohodniško doživetje je bil zagotovo Tongariro Alpine Crossing, enodnevni pohod na Severnem otoku, v mnogih (uradnih in neuradnih) turističnih vodnikih in verjetno z malce pretiravanja oklican za najlepši enodnevni pohod na svetu. Kapo dol, tudi naju je vulkanska narava Tongarira popolnoma osupnila.
2. Pogovarjaj se z domačini
Brez kakršnega koli dvoma lahko trdiva, da so Novozelandčani najprijaznejši ljudje na svetu. Nikjer še nisva doživela, da bi bili domačini tako topli in da bi se tako radi pogovarjali. Kamorkoli greš, naj bo to v kavarno, v trgovino ali na banko, prav povsod jih bo zanimalo, kako si. To vprašanje vzemi skrajno resno in nič se ne boj na dolgo in široko povedati, kako poteka tvoj dan, kako se počutiš, kakšni so tvoji načrti ipd. Prav vsak bo z veseljem poslušal tvoje pripovedovanje, in medtem ko bo blagajničarka v trgovini skenirala produkte iz tvojega vozička, ji boš moral razložiti prav vse o svojem potovanju po Novi Zelandiji.
3. Pojdi na brunch
Če misliš, da je kultura pitja kave v Sloveniji ali v Italiji na višku, te bo na Novi Zelandiji kap! Brunch (breakfast + lunch, torej zajtrk in kosilo v enem) je čas, ko se vsi sodelavci, prijatelji ali sorodniki zberejo v eni od neskončnih mestnih kavarn in si ob skodelici slastno pripravljene kave privoščijo obilen zajtrk. Eggs benedict s slanino ter latte, pripravljen v visokem kozarcu in vzorčkom na peni, je bila najina največja pregreha.
4. Plavaj z delfini v Kaikouri
Plavanje z delfini je bilo za naju eno najlepših doživetij. Prijazna posadka v Kaikouri nas je oblekla v neopren, pospremila na čoln in odpeljala v družbo tisočih delfinov v Pacifiškem oceanu. Ker smo bili tam zgodaj ob sončnem vzhodu, smo imeli srečo, da smo lahko opazovali te čudovite živali v svojem najljubšem delu dneva – v času, ko so delfini najbolj igrivi, družabni in ko s svojimi skoki in saltami pripravijo cel spektakel!
5. Rotorua in maorsko mesto Whakarewarewa
Nova Zelandija je vulkanska dežela in s tem ena najboljših destinacij, kjer si lahko ogledaš aktivna vulkanska in termalna območja. Največ se jih nahaja v Rotorui na Severnem otoku, le dobro uro vožnje južno od Aucklanda. Wai o tapu, plačljiv, a najbolj raznolik in barvit termalni park, kjer lahko vidiš odštekane mineralne stvaritve in jezera neverjetnih barv, je absolutno must do.
V Rotorui se nahaja tudi Whakarewarewa, ., ki leži na enem od številnih termalnih področij. Obisk vasi je možen le z vodičem, ki na zelo interaktiven način predstavi, kako Maori že stoletja živijo v sožitju s to nenavadno okolico. Vstopnica velja tudi za ogled tradicionalnega maorskega haka plesa, ki je več kot vreden ogleda. Kljub temu da osebno ponavadi nisva za preveč turistične aktivnosti, nama nikakor ni žal, da sva nekaj dragocenega časa (in denarja!) zapravila za ogled teh čudovitih naravnih fenomenov in maorske kulture.
Napisala: Curious Wandereres
Odpravljamo se na potovanje po Novi Zelandiji s kamperji, zato bo to za nas zelo dobrodošlo.
Hvala.
Super! Me veseli, da ste našli uporabne informacije. 🙂
Pozdravljena.
Mene pa zanima vajin let z letalom. Torej od kod do kod ter kdaj (kateri mesec) je najbolje iti v Novo Zelandijo? Dobrodošel bi bil tudi nasvet glede termina potovanja…
Vama želim še obilo potovalnih dogodivščin in vaju lepo pozdravljam.
Maja
Živjo! Najboljše, da pišeš kar avtorjema članka – najdeš ju na povezavi v tem blogu (Curious Wanderers).
AD Nova Zelandija… vse infromacije so dobrodošle 🙂
Zivjo, bi prosila za majski lepopis za NZ.
Hvala!
Petra
Zdravo
Ker planirmo konec leta ovanje na NZ, bi prosil za celotenopis
Živjo!
Z možem razmišljava o poti na Novo Zelandijo. Najela bi kemper za dva odrasla in dva otroka 7 in 9 let. Kako je z plačanjem prenočišč po kampih? Ali plačaš po osebi ali na camper? In vstopnine za različne atrakcije…. se za otroke plačuje po isti ceni kot za odrasle?
V naprej se lepo zahvaljujem za odgovore.
LP
Anja
Nova Zelandija, že dolgo moja velika želja; upam, da se mi čim prej izpolni
Pozdravljeni,
Prosim za majski Lepopis za NZ (2016). Prav tako me zanima, kako sta vidva letela oz. kaj predlagata kot najboljšo varianto. Z možem načrtujeva krožno potovanje , do 1 mesec. Morda še kakšen predlog za S otok, must see, cca. 8 dni ? Pa še to, kje se da najbolje videti Kiwije, pa da ni ravno ZOO in kakšno redko vrsto NZ pingvinov.
Hvala , LP Suzana
Suzana, živjo! Tole je gostujoči blog, zato vam ti pišem kontakt na mail. LPK
lepo prosim za letopis Nove zelandije. LP M
Sva jih malce založila, pardon!